środa, 5 września 2012

Tarta jabłkowa z serowym nadzieniem



                 Ta pyszna tarta kusi nas ciekawym połączeniem : kruchym spodem, nadzieniem z śmietankowego serka oraz plastrów cynamonowo- cukrowanych jabłek, garstką migdałów. Najlepsza podawana jeszcze ciepła, prosto z piekarnika, kiedy ciasto jest jeszcze przyjemnie  kruche a nadzienie miękkie i mocno śmietankowe. 
Lubię używać do tego ciasta jabłek gatunku Granny Smith. Są dostępne praktycznie przez cały rok, ponadto posiadają przyjemny kwaśny smak i kruchą teksturę. Nie rozpadają się podczas pieczenia. Jeśli nie masz możliwości użyć właśnie tego gatunku pamiętaj aby zastosować inne, ale również kruche i twarde jabłka. 




Składniki na podstawę:
1 szklanka ( 130 g) mąki pszennej
¼ łyżeczki soli
1/3 szklanki (35g) cukru pudru
½ szklanki (110g) zimnego, niewolonego masła, pociętego w małe kawałeczki

Nadzienie serowe :
230 g śmietankowego serka białego, utrzymanego w temperaturze pokojowej
1/5 szklanki (40g) białego cukru
1 duże jajko
½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
1 budyń śmietankowy

Nadzienie z jabłek :
¼ szklanki (50 g) białego cukru
1 łyżeczka cynamonu
80 dag jabłek (3-4 duże jabłka), każde pocięte na 16 części
½ szklanki ( 50g) migdałów w płatkach 


Wykonanie :

Do misy robota kuchennego wsypać mąkę, sól, cukier i rozpocząć mieszanie. Dodawać powoli masło do momentu kiedy składniki się połączą i utworzą ciasto. Oczywiście wszystkie składniki można również połączyć ręcznie ugniatając ciasto. Gotową formę do tarty o średnicy 23 cm wyłożyć ciastem na grubości około 0,5 centymetra.  Włożyć do lodówki na czas przygotowywania nadzienia.

Serek śmietankowy wyłożyć do miski i miksować do momentu kiedy stanie jedwabiście gładki. Dodać cukier i nadal mieszać. Następnie dodać jajko, ekstrakt waniliowy oraz budyń.
W osobnej misce połączyć ze sobą pocięte na kawałki jabłka, cukier oraz cynamon. Odstawić na chwilę.

Nagrzać piekarnik do temperatury 230 stopni. Kiedy będzie już gotowy włożyć blaszkę z podstawą tarty na 5-6 minut aby chwilkę się podpiekła ( należy pamiętać o obciążeniu ciasta grochem lub kuleczkami tak aby nie zaczęło rosnąć).  Po wyciągnięciu z piekarnika wyłożyć na lekko podpieczony spód masę serową, następnie jabłka. Włożyć do piekarnika na 5-7 minut. Po tym czasie zmniejszyć  temperaturę pieczenia do 200 stopni i piec 40-45 minut. 20 minut przed końcem pieczenia jabłka posypać płatkami migdałów.

W oryginalnym przepisie migdały powinno się wyłożyć na jabłka od razu, jednak pod wpływem tak wysokiej temperatury zbyt szybko brązowieją, część z nich wręcz się przypala. Lepiej wyłożyć je pod koniec pieczenia, będą wyglądały bardziej estetyczne.  

Smacznego !








Inspiracja : www.joyofbaking.com

9 komentarzy:

  1. Bardzo podoba mi się tu u Ciebie. To blog z wielka klasą, której zazdroszczę:-). A tartę dodałam do ulubionych, co znaczy, że prędzej, czy później zostanie wypróbowana. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowo :) Mam nadzieję że ciasto będzie smakowało :)

      Usuń
  2. Wyglada wspaniale! A z jesiennymi jablkami musi smakowac bosko.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudnie się prezentuje. Jestem przekonana, że smakuje wspaniale. Tarty serowe to moje ulubione. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. wygląda bardzo smakowicie
    taką jesień na talerzu lubię:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakie piękne, bardzo pyszny przepis! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. śliczna ta tarta, fakt nie przepadam za połączeniem jabłek i sera bo później mnie męczy brzuch ale Twoja tarta wygląda świetnie ;) A co do gatunku innych jabłek nadających się na tego typu ciasta to polecam Renetę ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. ciekawe połączenie, a migdały pasują do wszystkiego :) zapraszam do mnie :) http://nymuffin.blogspot.com/2014/03/apple-tartcrumble-tarta-jabkowa-crumble.html#.UycVU6h5OSo

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam... właśnie dziś zabrałam się za tą tartę... niestety ciasto kruche z podanych proporcji składników zupełnie się nie udało... moim zdaniem jest zbyt mało mąki... ciasto po zagnieceniu było bardzo lepkie, ciągnące, jak plastelina, a jego ilość nie pozwoliła na rozwałkowanie go tak by starczyło na pokrycie nawet dna formy o śred. 23cm, nie mówiąc już o bokach, ani o grubości 0,5 cm. Ciasto musiałam wyrzucić i zrobić od nowa według innego przepisu... natomiast nadzienie serowo-jabłkowe wyszło bardzo, bardzo smaczne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Followers